Deň majstrov pravnianskej doliny ukázal bohatstvo ukryté v schopnosti ľudských rúk
V sobotu 27. februára 2016 sa v Kultúrnom dome v Porube konal zimný jarmok ľudových remesiel „Deň majstrov pravnianskej doliny“ spojený s kultúrnym programom i predvádzaním jednotlivých remeselných techník. Uzavrel tak cyklus šiestich podujatí, ktoré pod názvom Zimné slávnosti Hornonitria prebiehali od 30. januára 2016 po celej pravnianskej doline. V tomto roku sa konal už 13. ročník tohto projektu prezentujúceho tradičnú ľudovú kultúru v jej hmotnej i nehmotnej podobe.
Úvod Dňa majstrov patril dvom domácim telesám – detskému folklórnemu súboru Kapsiarik, ktorý pracuje pod vedením Aleny Čavojskej a speváckemu zboru Roveň s dirigentkou Dominikou Pösovou.
Podujatie otvorila starostka hostiteľskej obce Poruba, Ing. Helena Čavojská, ktorá prevzala záštitu nad jeho konaním. Účastníkom sa prihovoril i podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Richard Takáč, ktorý vyzdvihol potrebu uchovávať tradície, ktoré nám odovzdali naši predkovia ako kultúrne dedičstvo a súčasť našej kolektívnej pamäti. Trenčiansky samosprávny kraj tak robí priamou podporou nositeľov tradícií i prostredníctvom aktivít kultúrnych inštitúcií, ktoré má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Medzi inými je to aj Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, ktoré bolo jedným z organizátorov podujatia. Dňa majstrov pravnianskej doliny sa zúčastnil aj poslanec TSK a prednosta Okresného úradu v Prievidzi PhDr. Ing. Jozef Stopka, PhD., riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Ing. Radko Gavliak, predseda Združenia miest a obcí Hornej Nitry Ing. Vojtech Čičmanec, starostovia obcí združených v OZ Hornonitrie a Mgr. Ľudmila Húsková, riaditeľka RKC v Prievidzi.
Deň majstrov pravnianskej doliny bol veľmi peknou ukážkou bohatstva, ktorým tento región oplýva v podobe šikovných ľudí tvoriacich každodenne krásu i úžitok. Zúčastnilo sa ho 26 ľudových umelcov, pričom záujem o podujatie prejavilo oveľa viac tvorcov. S ohľadom na kapacitu kultúrneho domu však organizátori museli starostlivo vyberať, aby bolo zastúpených čo najviac remeselných techník i použitých prírodných materiálov. A tak sme mohli obdivovať umenie jubilantiek – čipkárky Boženy Tomanovej a krasličiarky Jozefíny Zacharovej, predstavili sa rodiny, v ktorých sa remeslo úspešne dedí zo starých otcov na synov a vnukov – napríklad Rastislav Šovčík starší i mladší, ktorí ponúkali slamené ošítky, drevené stolčeky, varešky a iný kuchynský riad z dreva, Bibiana Šimová staršia a mladšia priniesli krásne vyšívané vankúše, obrusy i čepce, alebo Tibor Bartoš, ktorý po rokoch nadviazal na odkaz svojho otca a predstavil sa s pôsobivými drotárskymi výrobkami.
Remeselníkov i druhov remesiel, ktoré ste mohli na jarmoku obdivovať, prípadne si niektoré výrobky kúpiť, bolo, samozrejme oveľa viac a bolo si s čím potešiť oči i srdce. Mohli ste vidieť prácu korytára Milana Bolfika, krasličiarku Adelu Balážovú, Evu Balážovú s háčkovanými hračkami, Jozefa Poliaka s drevenými výrobkami a jeho manželku Emíliu Poliakovú, ktorá sa venuje sviečkárstvu, ďalej Bohumila Frajku s drevenými modelmi áut a lokomotív, krasličiarku Máriu Jurkovičovú, Annu Košťálovú s patchworkovými výrobkami, šperkárku Zuzanu Luprichovú, Zuzanu Vríčanovú s dekoratívnymi výrobkami, výrobcov drevených hračiek Urbana a Jaroslava Obertovcov, drevorezbára Eugena Žulku, tkáčku Jozefínu Kurišovú, čipkárku Helenu Kračmerovú, Renátu Pipíškovú s s dekoratívnymi výrobkami zo stúh, Ľubicu Fitzelovú s quilingom a kraslicami, debnára Petra Štefánika a Magdalénu Hanovú s háčkovanými hračkami.
Atmosféru podujatia ocenili aj početní návštevníci, ktorí si odnášali nielen spomienky, ale mnohí i hmotnú pamiatku v podobe niektorého z výrobkov, ktorý im bude určite slúžiť dlhé roky.
Organizátori: Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, obec Poruba a občianske združenie Hornonitrie