Mjartanovo Sebedražie 2021 - vyhodnotenie celoslovenskej etnologickej súťaže
Z hornonitrianskej obce Sebedražie pochádza nestor slovenskej národopisnej vedy a prvý profesionálny etnograf na Slovensku – PhDr. Ján Mjartan, DrSc.
Projekt Mjartanovo Sebedražie je pomenovaný práve po Dr. Jánovi Mjartanovi. Etnologická súťaž je určená pre bádateľov, ktorí uskutočňujú výskumy v oblasti duchovnej či materiálnej kultúry na profesionálnej i amatérskej báze. Koná sa každý tretí rok. Mjartanovo Sebedražie je jednou z foriem, ktorou je možné výsledky etnologickej práce a niekoľkoročné bádanie spopularizovať a vyzdvihnúť.
Hlavným organizátorom 6. ročníka tohto projektu je Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Spoluorganizátormi sú obec Sebedražie a Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia. Podujatie v rámci projektu „Podajme tradíciu našim nasledovníkom“ podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Zhotovenie pamätných medailí podporila Oblastná organizácia cestovného ruchu – Región HORNÁ NITRA – BOJNICE, aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.
Tohtoročné kolo súťaže sa konalo pod odbornou záštitou Katedry manažmentu kultúry a turizmu Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Zloženie odbornej poroty na hodnotenie kvalitatívnej úrovne prihlásených prác: predsedníčka poroty doc. Mgr. Silvia Letavajová, PhD. a členovia poroty Mgr. Katarína Nádaská, PhD. A doc. PhDr. Marián Žabenský, PhD.
Svoje práce mali možnosť prihlásiť záujemcovia z radov laických aj profesionálnych výskumníkov alebo skupín jednotlivcov, ktorí ich realizovali v oblasti etnologického výskumu napríklad pre potreby štúdia, kronikárstva, zberateľstva alebo prípravy populárno-náučného, či odborného textu. Do tohtoročného kola sa prihlásilo celkovo 20 prác, z ktorých jedna bola vylúčená pre nesplnenie formálnych kritérií súťaže a druhá bola podaná ako nesúťažná práca.
Dňa 5. 5. 2022 sa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie celoslovenskej súťaže v etnologickom výskume MJARTANOVO SEBEDRAŽIE v kultúrnom dome v Sebedraží, kde boli vyhlásení víťazi. Súčasťou programu bolo vystúpenie Združenia autentického folklóru POHRONCI a slávnostné uvedenie pamätnej medaily Jána Mjartana pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia. Ján Mjartan sa narodil 5. 5. 1902.
1. kategória – práca v oblasti etnologického výskumu – profesionálni výskumníci
Cena Jána Mjartana, ktorá je považovaná za hlavnú cenu, bola udelená práci PÍSANKA S PESŇIČKAMA autorky PhDr. Andrei Jágerovej za najvyššiu úroveň vedeckého spracovania publikácie o tradičných piesňach, metodologicky kvalitne spracovaný materiál publikovaný v originálnom a reprezentatívnom dizajne.
Cenu riaditeľa Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi získala práca PAMÄŤOVÉ INŠTITÚCIE AKO POMOC PRI VÝSKUME TRADIČNÉHO ODIEVANIA / NA PRÍKLADE TRADIČNÉHO ODEVU V OBCI ÚPOR od Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove a autorky Júlie Marcinovej za pôvodnú vedeckú publikáciu a metodologický prínos do oblasti spracovania témy tradičného odievania.
2. kategória – práca v oblasti etnologického výskumu – laickí výskumníci
Cenu starostky obce Sebedražie udelili filmovému dokumentu SLAMIENKÁR autorov z Centra tradičnej kultúry v Myjave za aktivity orientované na rekonštrukciu a ochranu zaniknutých javov tradičnej lokálnej kultúry.
Cena riaditeľky RKC v Prievidzi bola venovaná publikácii KATOLÍCKE KOSTOLY NA HISTORICKÝCH POHĽADNICIACH autora Tibora Verzála za pôvodnú odbornú prácu rozširujúcu poznatky o tradičnej kultúre, ktoré sú významnou súčasťou hmotného kultúrneho dedičstva.
Úroveň ďalších prác bola rovnako veľmi vysoká. Autori v nich priniesli nesmierne zaujímavé a cenné poznatky. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli udeliť aj tri symbolické ceny poroty.
CENY POROTY
Publikácia BREHY - STRETNUTIE S MINULOSŤOU autorov Anny Lizákovej a Antona Stašova za pôvodnú odbornú vlastivednú monografiu.
Dvoj-CD OMEĽINKI Z PAPRADŇANSKÝCH ZVYKOV A PIESNÍ autorov PaedDr. Lenky Jandušíkovej a členov FSk Podžiaran z Papradna za aktivity orientované na rekonštrukciu a ochranu zaniknutých javov lokálnej kultúry.
Publikácia TRADIČNÝ ODEV OBCE LAZANY autorov zo Sielnice – združenia pre uchovávanie tradičnej ľudovej kultúry v Lazanoch za aktivity sprístupňujúce hodnoty kultúrneho dedičstva.
Projektom Mjartanovo Sebedražie vzdávame hold nielen významnému slovenskému etnológovi Dr. Jánovi Mjartanovi, ale aj všetkým, ktorí sa zaujímajú o našu kultúru, čo je trvalá hodnota našej spoločnosti. Teší nás, že vyhotovujú záznamy o slovenskej kultúre aj pre budúce generácie, o čom svedčí množstvo prihlásených súťažných prác so zaujímavými témami. Je obdivuhodné, že nielen profesionálni, ale aj neprofesionálni nadšenci sa venujú etnologickým výskumom a vyzdvihujú tak etnológiu v praxi.
Jana Hvojniková (RKC v Prievidzi)
V prílohe nájdete informačný bulletin k podujatiu (pdf)