Projekt "Povedz mi, ako píšeš a ja ti poviem, kto si"
Výstava šlabikárov z celého sveta a učebných pomôcok (13. 2. - 21. 3. 2013). Workshopy v rámci projektu "Povedz mi, ako píšeš a ja ti poviem, kto si" (október - december 2013). Miesto konania: RKC v Prievidzi
Písmo, slovo, text sú dôležitou súčasťou vizuálnej komunikácie. Solúnski bratia Konštantín a Metod priniesli na Veľkú Moravu písmo - hlaholiku a na našom území šírili kresťanstvo v jazyku zrozumiteľnom miestnemu obyvateľstvu. Projektom sme nadviazali na poslanie misie vierozvestcov neobvyklým spôsobom a písmo sme prezentovali prostredníctvom výstavy šlabikárov z celého sveta a niektorých učebných pomôcok zo súkromnej zbierky Štefana Peteju z Bardejova. Na výstave „Písmenkové svety“ bolo najviac zastúpených slovenských šlabikárov, no boli aj také, ktoré pochádzajú pre nás z exotických krajín. Zastúpenie mali všetky štáty Európy, mnoho arabských, ázijských štátov, afrických štátov, štáty zo Severnej a Južnej Ameriky, ostrovné štáty atď. Návštevníkov upútali aj dvojjazyčné šlabikáre – najmä rómske dvojjazyčné šlabikáre, napríklad fínsko – rómsky, pozornosť pútali knihy z Ázie, Južnej Ameriky a rôznych tropických ostrovov. Prierez vydaných slovenských šlabikárov bol prezentovaný od historicky najstaršieho šlabikára / čítanky až po súčasné šlabikáre a čítanky. Šlabikáre boli obsahovo zaujímavé aj po etnologickej stránke, pretože v nich nie sú len písmená, ale aj ilustrácie, ktoré približujú spôsob života národa v konkrétnej krajine. Zároveň odrážajú úroveň kultúry a ekonomiky. Bývalé kolonizované štáty v Afrike a Amerike vydávajú šlabikáre v jazyku pôvodného kolonizačného štátu Európy.
Nadviazali sme spoluprácu s viacerými základnými školami v regióne. Súčasťou výstavy boli aj originálne storočné školské lavice, kalamár, uhlomer, kružidlo a pravítko, ktoré boli zapožičané zo Základnej školy vo Valaskej Belej. Nechýbali ani ďalšie učebné pomôcky ako nástenné plagáty určené na hodiny prírodovedy a slovenčiny, drevené počítadlo, tabuľa, skúmavky na hodiny chémie zo zrušenej III. ZŠ na Ulici S. Chalupku Prievidza či mapy sveta, ktoré na výstavu požičala prievidzská obchodná akadémia. Medzi učebnými pomôckami zo zbierky Š. Peteju mohli návštevníci objaviť aj drevené peračníky, gumy, kružidlá, počítadlá, kalamáre, perá na atrament, tabuľky...
Písmo má jedinečné zastúpenie v každej kultúre na svete. Poznatky o 9 svetových písmach, ktoré sa dodnes používajú (cyrilika, kaligrafia, azbuka, arabské písmo, hebrejské písmo, grécke písmo, jávske písmo, tibetské písmo a latinka – gramatológia), sme chceli odovzdať mladej generácii.
V rámci projektu „Povedz mi, ako píšeš a ja ti poviem, kto si“ sa podarilo zrealizovať 6 z 9 workshopov pre stredoškolákov. Workshopy boli jedinečné a prínosné najmä kvôli tomu, že lektormi / prednášateľmi boli práve cudzinci žijúci na Slovensku. Na Slovensku žijú cudzinci, ktorí sem prišli najprv len na pár rokov, alebo uzavreli manželstvo s občanom / občiankou SR, ale napokon tu zostali žiť a prispôsobili sa aj našej mentalite. Uskutočnili sme tematické workshopy zamerané na:
- arabské písmo / lektor Ahmed Yousry Helal Ahmed z Egypta
- azbuku / lektorka Ľubov Podhorská z Ukrajiny
- čínske písmo / kaligrafiu / lektor Caiyun Xia (Zeťo Xia) z Číny
- latinku / lektorky Mgr. Katarína Mišovcová a Mgr. Marcela Čmiková zo SR
- grécke písmo / lektor MDDr. Leonidas Papoutsidis z Grécka
- cyriliku / lektor Stane Ribič zo Srbska
Prostredníctvom stretnutí s cudzincami sa nám podarilo získať zaujímavé poznatky a nové informácie. Lektor / lektorka študentom predstavil/a krajinu, kultúru, školský systém, písmo. Súčasťou workshopu bola invenčná forma ukážky písania ľubovoľného slova alebo krstného mena študenta / študentky v danom písme. Študenti boli aktívne zapájaní do vzdelávacieho programu interaktívnou formou. Na každom workshope počas tvorivej dielne mali príležitosť vyskúšať si písanie daným písmom.
Obsahom každého workshopu bolo:
- Spoznanie krajiny
- Kultúra, tradície, zvyky
- Kuchyňa v bežnom živote i počas sviatkov a na hostinách
- Školský systém
- Ukážka abecedy, písma
- Jazyk, základný slovník
- Zaujímavosti a odlišnosti (v štýle komunikácie, oblečenia, vnímania farieb či etikete, bankovky)
- Tvorivá dielňa pre študentov v sprievode autentickej hudby
- Všeobecná diskusia so študentmi
Workshop zameraný na latinské písmo sa líšil od ostatných v tom, že výklad slovenských lektoriek obsahoval informácie o vzniku a vývine latinského písma v Európe / gramatológia, prechod hlaholiky na latinku na našom území a napokon študenti boli oboznámení so základmi grafológie.
Ohlasy zo strany študentov a gymnazistov na vzdelávacie a osvetové workshopy o písmach boli vynikajúce. Boli veľmi spokojní, pretože výklady spojené s prezentáciou a rozhovorom s lektorom, trvajúce dve vyučovacie hodiny, im dal veľmi veľa informácií, o ktorých vôbec ani len netušili. Vďaka týmto workshopom si uvedomili, ako málo príležitostí majú ľudia iných národností na prezentáciu svojich kultúr na Slovensku. Žijú medzi nami a ako málo o nich vieme! Zámerom organizátora do budúcnosti je viac sa orientovať na spoluprácu s cudzincami / migrantmi v podobe osvetovo-vzdelávacích a kultúrnych projektov. Chceli by sme dopomôcť vzájomnému zbližovaniu a spoznávaniu sa, tým vytvoriť prostredie dôvery, ktoré zvyšuje otvorenosť a mierové spolunažívanie. Stačí sa rozhliadnuť okolo seba a možno nás prekvapí, koľko cudzincov žije v našej blízkosti.
Jana Hvojniková