Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Rok kultúrno-osvetovej činnosti - 70 rokov inštitucionalizácie kultúrno-osvetovej činnosti na Slovensku

70 rokov kultúrno-osvetovej činnosti - logo

Aktuálny rok je pre kultúrno-osvetovú činnosť na Slovensku mimoriadny a jedinečný. Je rokom, v
ktorom si výrazná väčšina regionálnych a mestských kultúrnych inštitúcií, ako i Národné osvetové centrum v Bratislave pripomína 70. výročie svojho založenia. Počas doby existencie dokázali svoje spoločenské opodstatnenie a stali sa piliermi neprofesionálnej kultúry, amatérskej tvorby a neformálneho vzdelávania.

Práve kultúrno-osvetové inštitúcie zabezpečujú v rámci svojej pôsobnosti rozvoj záujmovej umeleckej činnosti, neprofesionálnej umeleckej tvorby, ako i činnosť v oblasti neformálneho vzdelávania, prevencie negatívnych spoločenských javov a plnia ďalšie úlohy a funkcie v zmysle Zákona č. 189/2015 Z.z. Realizujú vzdelávacie, prezentačné a súťažné podujatia rôzneho dosahu i rozsahu a plnia významnú funkciu v budovaní lokálnej kultúrnej identity a tvorivosti ako prejavu zodpovednosti ľudí k sebe samému, k ostatným, k hodnotám, ktoré vytvorili a prostrediu, ktoré ich obklopuje.

Vytvárajú priaznivé podmienky pre rozvoj podôb miestnej kultúry, vyhľadávajú, dokumentujú a sprístupňujú podoby kultúrneho dedičstva i súčasné kultúrnych prejavy a ich nositeľov. Naša bohatá a širokospektrálna činnosť prispieva k rešpektovaniu ľudských práv a rozmanitosti kultúrnych prejavov, k utváraniu kultúrneho spôsobu života, k zvyšovaniu kultúrnej a vzdelanostnej úrovne obyvateľov a k rozvíjaniu tvorivosti ako základnej kultúrotvornej hodnoty spoločnosti.

Ide pritom o početné skupiny. Podľa štatistických údajov sa pre tieto účely napríklad v roku 2019 využívalo 2125 objektov, z toho 1138 kultúrnych domov. V našich členských organizáciách pracovalo spolu 1 962 odborných zamestnancov. Spolu s dobrovoľníkmi a zamestnancami na základe dohôd o práci alebo zmlúv išlo o 16 734 osôb, ktoré zabezpečovali kultúrno-osvetovú činnosť. Spolu realizovali 41 316 podujatí, ktorých sa zúčastnilo súhrnne viac ako 5 300 000 osôb.

Založenie a vznik väčšiny domov osvety, z ktorých sa vykerovali dnešné regionálne i mestské kultúrne a osvetové strediská, ako i zriadenie Osvetového ústredia v Bratislave dnešného Národného osvetového centra v roku 1953 si ch dôstojne pripomenúť obidve stavovské organizácie zastrešujúce regionálnu i mestskú a miestnu kultúru - Asociácia kultúrno-osvetových inštitúcií i Asociácia kultúrnych inštitúcií obcí, ako i Národné osvetové centrum.

Nástrojom bude rad prezentačných i vzdelávacích podujatí i festivalov, realizovaných od marca do decembra 2023 v rámci celého Slovenska so spoločnou témou a logom Roka kultúrno-osvetovej činnosti. Pri našich snahách o takúto ucelenú prezentáciu a propagáciu podôb miestnej kultúry, jej nositeľov a najmä inštitúcií, ktoré ju realizujú, je nápomocné aj Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Sme presvedčení, že naša iniciatíva zvýši status, kredit a spoločenské chápanie dôležitosti a opodstatnenosti kultúrno-osvetovej činnosti, neprofesionálnej záujmovej umeleckej činnosti, amatérskej tvorby a
neformálneho vzdelávania realizovanej v miestnych a regionálnych podmienkach.

 

Slávnostné otvorenie Roka kultúrno-osvetovej činnosti - fotografia

Slávnostné otvorenie Roka kultúrno-osvetovej činnosti dňa 20. marca 2023 v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Rok kultúrno-osvetovej činnosti - plagát