XXV. Štúrov Zvolen 2011 - vyhodnotenie
Termín a miesto: 29. 3. 2011 Centrum voľného času Spektrum v Prievidzi
Organizátor: Trenčiansky samosprávny kraj, Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Centrum voľného času Spektrum Prievidza, Miestny odbor Matice slovenskej Prievidza
Hodnotenie regionálneho kola celoslovenskej súťaže v rétorike Štúrov Zvolen 2011
Súťaž prebiehala v troch kategóriách, v I. kat. súťažilo 7 súťažiacich, v II. kategórii 7 súťažiaci a v III. kategórii 2 súťažiaci. Spolu 16 súťažiacich vystúpilo so svojimi rečníckymi prejavmi pred 30 divákov, ktorí boli zložení z pedagogického doprovodu, súťažiacich, organizátorov a odbornej poroty (Mgr. E. Henčelová, Mgr. art. M. Pastieriková a Bc. Katarína Súkeníková). Do vyššieho kola súťaže postúpili súťažiaci rétori umiestnení na prvých miestach v príslušnej kategórii. Súťažiacim umiestneným na prvých 3 miestach boli udelené diplomy a vecné ceny venované MO MS v Prievidzi.
Výsledky:
I. kategória ( žiaci 4. – 6. ročníka ZŠ, prímy a sekundy gymnázií)
I. miesto Lenka Baranovičová, ZŠ Mariánska Prievidza
II. miesto Renáta Dominiková, ZŠ Bojnice
III. miesto Michaela Hanušiaková, ZŠ Rastislavova Prievidza
II. kategória ( žiaci 7.- 9. ročníka ZŠ, tercie až kvinty gymnázií)
I. miesto Kristína Ištvániková, ZŠ Bojnice
II. miesto Branislav Gigac, ZŠ Šafárika Prievidza
III. miesto Radovan Bezák ZŠ Mariánska Prievidza
III. kategória (študenti stredných škôl a SOU)
I. miesto Anton Bobuš, Piaristické gymnázium F. Hanáka v Prievidzi
II. miesto Diana Intabliová, Gymnázium Partizánske
Pripomienky a odporúčania odbornej poroty:
Oproti predchádzajúcim rokom odborná porota konštatuje menší záujmu o rétoriku. Úroveň bola výborná, súťažiaci dokázali využívať svoju slovnú zásobu, fantáziu a kultivovaný rečnícky prejav, dokázali vyjadriť svoj vlastný názor pri reprodukovaní a dotvorení textu. Pri vylosovaní danej témy nemali problém uchopiť ju a následne rozvíjať. Súťažiaci v I. kategórii vedeli odlíšiť podstatné od vedľajšieho a dokázali zaujímavo dotvoriť záver (ocenení súťažiaci).
V II. a III. kategórii boli rečnícke prejavy zaujímavé osobnou zainteresovanosťou, dodržaním myšlienky i časového limitu.
Výstupy v III. kategórii zaujali originálnym spracovaním témy a u A. Bobuša výberom a použitím rétorických prostriedkov (rečnícka otázka, zvolanie, prirovnanie, gradácia a iné).
Problémom u niektorých rečníckych prejavoch bolo nesprávne používanie predložiek, mäkčenie, artikulácia, spisovná slovenčina. Je potrebné zlepšiť prácu s dýchaním, tempom a rytmom, pauzou, dynamikou.
Odborná porota vyjadruje poďakovanie všetkým zainteresovaným, vyučujúcim, ktorí dokázali súťažiacich vhodne motivovať a pripraviť. Dúfa, že rétorika bude mať v nasledujúcich kolách dostatok nadšených nasledovníkov a zapálených rétorov.