Nedeľná klasika: Nao Higano & Zuzana Biščáková
Termín: 7.4.2024, 17:00
Koncert japonskej sopranistky Nao Higano a slovenskej klaviristky Zuzany Manera Biščákovej sa uskutoční v rámci koncertného cyklu Nedeľná klasika, ktorý organizuje Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi od roku 2020.
Prostredníctvom týchto špičkových hudobníčok si v sále RKC v Prievidzi budete môcť vypočuť známe i menej známe árie a piesne svetových, japonských a slovenských skladateľov vážnej hudby, akými sú napríklad F. Schubert, W. A. Mozart, A. Dvořák, M. Schneider-Trnavský a iní. Na koncerte zaznejú aj diela pre sólový klavír.
7. 4. 2024 o 17.00 h
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Záhradnícka 19
Vstupné
8 € predpredaj https://tootoot.fm/sk/events/65c4b7d4a2ec3d05780f4c92 alebo v galérii Regionart, Záhradnícka 19 v pracovných dňoch od 9.00 do 17.00 h
10 € na mieste v deň koncertu
Koncert je realizovaný s finančným príspevkom Hudobného fondu www.hf.sk
Nao Higano
Japonská sopranistka Nao Higano pochádza z mesta Chiba. Študovala operný a koncertný spev na Univerzite Seitoku v Japonsku a na Katedre spevu na VŠMU v Bratislave, kde ukončila doktorandské štúdium s titulom artis doktor (ArtD) u prof. Petra Mikuláša.
S úspechom sa predstavila aj na medzinárodných hudobných festivaloch, nahráva pre rozhlasové hudobné stanice a pre TV (ORF, Maďarský rozhlas, Český rozhlas, Slovenský rozhlas, ČT, RTVS, ČTV) a pre hudobné vydavateľstvá. Spolupracuje s viacerými orchestrálnymi a komornými telesami (Tokijská Filharmónia, Slovenská Filharmónia, Slovenský Komorný Orchester B. Warchala, Symfonický Orchester Slovenského Rozhlasu, Symfonický Orchester Českého Rozhlasu, Štátna Filharmónia Košice a iné). Pripravila piesňový recitál pre pražské Rudolfinum, vystupovala v amsterdamskom Concertgebouw. Získala prvú cenu Yamaha Foundation a viacero prémií Hudobného fondu v Bratislave.
Ako sólistka hosťovala v operách SND Bratislava, v Národním divadle Brno, Národním divadle Praha, Štátnej opere Banská Bystrica a v Národnom divadle Košice.
Jej bohatý repertoár siaha od renesancie po skladby 21. storočia, špeciálnu pozornosť venovala štúdiu kompozícií slovanských skladieb. Od roku 2005 spolupracuje pravidelne s klaviristkou Zuzanou Manera Biščákovou. Je členkou komorného tria Sen Tegmento, ktoré založil klarinetista Martin Adámek, sólista a člen Ensemble Intercontemporain v Paríži.
V posledných rokoch získava rozhľad aj ako výtvarníčka, vystavuje svoje výtvarné diela v Čechách, na Slovensku a v zahraničí.
Zuzana Manera Biščáková
Zuzana Biščáková ukončila postgraduálne štúdium na Schola Cantorum v Paríži (E. Indjic) a magisterské a doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave (D. Varínska).
Verejne vystúpila s Košickou filharmóniou, s Orchestrom slovenského rozhlasu, s orchestrom VŠMU uviedla minimalistické dielo Eight lines od S. Reicha a s Melos - Etos orchestrom závažné diela L. Andriessena De Staad a Mausoleum. Účinkovala s Janáčkovou filharmóniou a Ostravskou bandou. Participovala na slovenskej premiére skladby 6 pianos od S. Reicha, nahrávke diela Music in Changing parts Ph. Glassa a na mnohých ďalších projektoch so zoskupením Cluster ensemble, ktorého je členkou. V roku 2018 participovala na nahrávke kompletného klavírneho diela E.Suchoňa, na portrétovom CD skladateľky I. Szeghy s triom Sen Tegmento (Martin Adámek – klarinet a Nao Higano – soprán), s ktorým už v krátkom čase vystúpila na domáciach a zahraničných pódiách (Ukrajina, Nemecko, ČR, SK) a pre ktoré vznikli nové diela domácich a zahraničných skladateľov.
Zuzana Biščáková sa intenzívne venuje interpretácii súčasnej hudby a komornej hre. Účinkuje na domácich a zahraničných festivaloch a koncertoch (Europaisches Haus Berlin, Japonsko – turné so sopranistkou Nao Higano, New York tour 2017, Gaida festival vo Vilniuse, Melos – Étos, Ars Nova Cassoviae, Konvergencie, Orfeus, Space, Pohoda festival, Ostravské dny, Festival of modern art Odessa, BHS a i.). Pôsobí na Konzervatóriu v Bratislave a nahráva pre Slovenský rozhlas.
PROGRAM
Franz Schubert (1797-1828 AU):
An die Musik
Heidenröslein
Du bist die Ruh
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-91 AU):
Oiseaux, si tous les ans / Ihr vögel, wenn alle Jahre wieder, KV 307
Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte, KV 520
Ridente la calma / Glückselig erwacht, KV 152
Hoang Thi Kieu Anh (1966 VN-SK):
Modré vlny pre klavír / Blaue Wellen für Klavier
Hoang Thi Kieu Anh:
Nočná orchidea / Nacht Orchidee
Posledný list / Das letzte Blatt
Kosaku Yamada (1886-1965 JP):
Sakura, sakura / Kirschblüte
Chugoku-chiho no komoriuta / Wiegenlied aus dem Chugoku-Wald
Hakone hachiri / Der lange Weg in Hakone
Fryderyk Chopin (1810-49 PL-FR) :
Walzer a-Moll für Klavier
Alexander von Zemlinsky (1871-1942 AU-US) : Auswahl aus dem Zyklus Walzer-Gesänge op.6
Blaues Sternlein
Briefchen schrieb ich
Antonín Dvořák (1841-1904 CZ) :
Když mne stará matka / Ale die alte Mutter
Mikuláš Schneider - Trnavský (1881-1958 SK) :
Ružičky / Die Rosen
Zmena programu vyhradená