Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Poďte s nami do rozprávky - výstava predčasne ukončená

Poďte s nami do rozprávky - výstava predčasne ukončená

Termín: od 9.7.2019, 09:00 do 21.8.2019

Nazrite do kúzelného sveta bábok z rozprávok. Divadelné bábky zapožičalo Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre.

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre Vás pozývajú na výstavu POĎTE S NAMI DO ROZPRÁVKY v galérii Regionart pri RKC v Prievidzi.

 

O divadle

HISTÓRIA DIVADLA

Profesionálna bábková scéna v Nitre je po žilinskom bábkovom divadle druhým najstarším profesionálnym bábkovým divadlom na Slovensku. Jeho vznik je spojený s  Krajovým divadlom v Nitre (dnes Divadlo Andreja Bagara), pri ktorom 1. januára 1951 vznikol profesionálny bábkový súbor.

Zložitú situáciu s priestormi, ktoré nitrianskych bábkarov trápili dlhých pätnásť rokov ukončil až zisk bývalej divadelnej budovy Divadla Andreja Bagara v roku 1993. Pre budúcnosť divadla bol v roku 1994 rozhodujúci príchod Karola Spišáka na post riaditeľa a Ondreja Špišáka ako interného režiséra divadla. O. Spišák zaznamenal početné tvorivé úspechy a Nitrania vďaka jeho invenčnosti dlhodobo predstavovali umeleckú špičku slovenských bábkových divadiel.

Prelomovou inscenáciou tohto obdobia bol Faust. Autori  textu O. Spišák a I. Gontko spracovali motívy diel Ch. Marlowa Doktor Faustus Fausta J. W. Goetheho. Išlo o súčasnú interpretáciu so živou rockovou kapelou. Inscenácia pritiahla do divadla najmä mládežnícke publikum, ktoré predtým o návštevu bábkového divadla nejavilo záujem.

Od roku 1999 pracovalo divadlo pod názvom Staré divadlo v Nitre. V tejto etape zaznamenalo divadlo svoje dosiaľ najväčšie umelecké úspechy. V roku 2011 oslávilo Staré divadlo Karola Spišáka šesťdesiat rokov od svojho vzniku. Primátor mesta Nitra Jozef Dvonč mu udelil Cenu primátora mesta Nitry za umeleckú činnosť a reprezentáciu mesta doma i v zahraničí.

 

Ján Romanovský 

(* 4. január 1916 – † 8. máj 1989)

Do Nitry prišiel z Topoľčian ako skúsený činoherný a bábkarský ochotník. Umelecké vedenie súboru prevzal 1. augusta 1951. V tomto období získala v Európe popularitu javajka, dovtedy málo známa a ťažko ovládateľná bábka. J. Romanovský sa rozhodol zvládnuť náročné vodenie nových exotických bábok.

Odhodlanie umeleckého šéfa a systematická práca umožnila bábkohercom využiť plnú škálu pohybov javajky, stvárniť ňou aj jemné gestá. Zavedením tzv. palcového úchopu bolo možné ovládať dve končatiny bábky iba jednou rukou. Špecifické bábkovodičské postupy odborníci pomenovali ako Romanovského alebo tiež Nitrianska bábkoherecká škola.

Líder Nitranov vo svojich početných réžiách kládol dôraz na bezchybnosť slovenského jazyka a čistotu javiskovej reči. Ako jeden z prvých bábkarov si uvedomil naliehavú potrebu pôvodných hier pre bábkové súbory. Zameriaval sa na voľné dramatizácie slovenských ľudových rozprávok.

Tvorca rovnomennej bábkovodičskej školy je dnes uznávaný ako jeden zo spoluzakladateľov moderného slovenského bábkového divadla. J. Romanovský pôsobil v Bábkovom divadle v Nitre do roku 1973.

 

Karol Spišák 

(* 17. august 1941 – † 13. marec 2007)

Študoval réžiu na VŠMU v Bratislave pod vedením J. Budského. V roku 1965 nastúpil ako režisér do Krajového divadla v Nitre, (od roku 1979 Divadlo Andreja Bagara). Stal sa jedným z profilujúcich režisérov divadla a neskôr umeleckým šéfom. Ponúkol divákovi vážne témy ale predovšetkým kultivovaný komediálny repertoár. Ako prvý na Slovensku režíroval muzikál. Pohostinne režíroval vo viacerých slovenských divadlách a intenzívne spolupracoval s filmom a televíziou.

V roku 1994 sa stal riaditeľom Bábkového divadla v Nitre. Pre dlhodobo prehliadaných bábkarov sa stal oporou.  Všestranný divadelník vytvoril pre svojich spolupracovníkov tvorivé zázemie bez obmedzení, vďaka ktorému sa divadlo otvorilo nevyskúšaným postupom a netradičným projektom. Divadlo sa stalo živým stánkom kultúry pre všetky vekové kategórie, kde sa začali usporadúvať koncerty, výstavy, diskusie, filmové produkcie a podobne. V rokoch 1997 – 1998 bol odvolaný z funkcie. Po návrate na post riaditeľa sa vrátil ku koncepcii otvoreného divadla. Zomrel v roku 2007. V priestoroch divadla, ktoré po ňom pomenovali, pôsobil 37 rokov.

 

 

Vstupné:  
1 € dospelí
0,50 € žiaci, študenti, ZŤP a seniori
vstup voľný vojnoví veteráni
možnosť úhrady kultúrnymi preukazmi

Poďte s nami do rozprávky - plagát

Miesto konania

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi

Zabezpečuje

Simona Komanek; bližšie informácie: 046 / 512 18 12; simona.komanek@rkcpd.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi